Living Below the Line 2014 – Day 1

I have cheated. I knew I would. I did not go to the shops with £5 and buy all the ingredients in one go. This is because I have a lot of the ingredients already in the store cupboard and it would be wasteful to buy more rice, lentils and porridge.

I am however tallying up the cost of what I eat. I am attempting to feed 3 Adults on the budget of £15. One won’t eat lentils. This could be interesting. The Gamer has already busted his £1 by getting a meal from a well known chain that sells bread rolls and calls them ‘subs’.

What I have bought/budgeted for so far.

1kg Porridge 71p, a serving is 30g =33 serving per pack

4 pints milk 95p 8p per peson a day for 5 days

2kg lentils £1 used 200 g today to make 4 portions

4 onions 89p

6 gluten free sausages £1.99 = 33p each (the cost of one meal on LBTL guidelines)

6 tomatoes 39p (thank you Aldi super six)

sandwich paste 25p to make A Girl Called Jack’s pasta dish

500g pasta 29p (half used to make meals for The Gamer this week)

Fresh coriander 85p – snuck that in, hope it comes within budgetFresh coriander

6 free range eggs £1.00

Home made bread, 4 loaves £2

1kg rice 40p – cannot see me using all of that

500ml pasatta 39p

tinned potatoes 15p I think

Leeks and potatoes for the soup – to be costed

So far only one meal cooked and that is lentils and rice.Rice and Lentils

Breakfast today was porridge, lunch was home made leek and potato soup with home made bread. A sad over ripe banana and two cups of tea. I drank hot water at work.

I think I have stayed within the budget. Will tally it all up at the end of the challenge. I think A Girl Called Jack will be more successful though.

0 thoughts on “Living Below the Line 2014 – Day 1

  1. My day 1 breakfast was Pineapple juice, scrambled eggs(2) on toast and a hot cross bun. Lunch was plum crumble and custard, with noodles and grazed carrot for tea and an apple snack. £1.02 but only 64% of RDA calories – 1285 instead of 2000. Everything except the eggs was from the reduced bins so I’m not actually ‘taking part’ in the Oxfam shot. Just thought I’d see what a day of my food costs.

    1. It is interesting to see how much our daily diet actually costs and then wonder how come people regularly spend £100 at the supermarket shop. Of course it is different if you have a family of growing kids, yet I think that people don’t make lists, plan meals or shop frugally, then waste a lot of food. That said, no idea what is for dinner tonight yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *